Kranio

Terapia czaszkowo-krzyżowa (potocznie kranio) według Dr. Upledgera to specjalizacja osteopatii, która łączy delikatność z precyzją i wiedzą medyczną. Pozwala efektywnie i bezpiecznie pracować zarówno z noworodkami jak i pacjentami starszymi, kobietami w ciąży i zawodowymi sportowcami.

Podejście holistyczne

Podobnie jak inne nurty osteopatii, terapia czaszkowo-krzyżowa zakłada, że ciało jest całością, jego struktura i funkcja są od siebie zależne, ma tendencje do samoleczenia, a główną przyczyną chorób jest zaburzenie ukrwienia tkanek, poprzez ograniczenie ich mobilności. W sposób szczególny kranio skupia się na strukturach otaczających centralny układ nerwowy, czyli systemie czaszkowo-krzyżowym, składającym się z kości czaszki i kręgosłupa, oraz mębran i fluidów otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Wszystkie elementy tego półzamkniętego hydraulicznego systemu są w ciągłym rytmicznym ruchu, a wpływ na jego jakość ma cały organizm. Jego dysfunkcja może negatywnie wpłynąć na pracę CUN, odczuwanie bólu jak również wydajność pracy innych układów naszego ciała.

Ciało ma wszelkie zasoby do samoleczenia

Rolą terapeuty kranio jest pomóc pacjentowi w odnalezieniu tych zasobów. Poprzez subtelny, precyzyjny kontakt z tkanką łączną terapeuta ma dostęp do wszystkich tkanek i płynów ciała, a wsłuchując się w napięcia oraz ciśnienia może zidentyfikować dysfunkcje, ich schematy oraz kolejność w jakiej ciało chce je skutecznie rozwiązać. Czasem jest to praca z tkanką, płynami, czasem ciało wchodząc w głębszą prace z emocjami potrzebuje wsparcia dialogiem.

Dotyk jest minimalny, ok. 5-gramowy, ale powięź i układ nerwowy bardzo dobrze na niego reagują. Pierwsze efekty zabiegów widoczne są już po jednej sesji, ale największą skuteczność obserwuje się po kilku zabiegach. Końcowym rezultatem jest rozluźnienie powięzi i uregulowanie rytmu czaszkowo-krzyżowego.